DDP-YD/ETD (2023) 41 Strasbourg, 22 February 2023
Training course for youth workers
on human rights education
with young Ukrainian refugees and
host communities in Romania
Youth Centre FNT / Centrul de tineret FNT
Bucharest, 27 February - 4 March 2023
DRAFT LIST OF PARTICIPANTS
Training course in English language
1 Ioan-Radu Andonie Suceava Youth Centre, National Youth Foundation ( FNT)
2 Mihaela Ana Ardelean Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
3 Ionela Cojocaru National Youth Foundation (FNT)
4 Iulia Culicigno National Youth Foundation (FNT)
5 Irina Firsa FJT Tulcea
6 Rahela-Maria Macovei Fundatia Judeteana pentru Tineret Vâlcea
7 Bianca Manea Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
8 Silvia Selena Măriei Fundația județeană pentru Tineret Tulcea
9 Mădălina Moga Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
10 Iulian Andrei Mondoc National Youth Foundation ( FNT)
11 Carina Mormonea Fundația Județeană pentru Tineret Vâlcea
12 Darius Neda OPEN - Organizația pentru Prioritizarea Educației
conform Normelor
13 Tamara Neda OPEN - Organizația pentru Prioritizarea Educației
conform Normelor
14 Bogdan Andrei Pop National Youth Foundation ( FNT)
15 Cristian Popa National Youth Foundation ( FNT) Oradea
16 Valentina Roberta Sanda National Youth Foundation ( FNT)
17 Corina Staicova Asociatia Pamanteni
18 Arus Sukiasyan Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
19 Mihaela Vechiu National Youth Foundation ( FNT)
Training course in Ukrainian language
1 Olha Arzhaieva Dies Association
2 Anastasiia Biriukova Комунальній заклад «Тернівський міський
молодіжний центр»
3 Anna Dorosenco Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
4 Nikol Druz National Youth Foundation (FNT)
5 Oleksii Druz National Youth Foundation (FNT)
6 Sofia Kovalova Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
7 Yelyzaveta Kovalova Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
8 Yeva Lunhu FJT
9 Bohdana Marchenko NGO "Stella"
10 Oksana Medvedenko Центр культури, дозвілля та спорту Чигиринсьокої
міської ради
11 Varvara Morozova NGO “Stella”
12 Olesia Musiienko ГО "Кременчуцький інформаційно-просвітницький
центр "Європейський клуб"
13 Oksana Netrebenko Громадська організація Центр освіти та розвитку
Мозаїка
14 Inna Novikova Комунальна установа "Молодіжний центр "Простір"
Чернеччинської сільської ради Охтирського району
Сумської області
15 Marta Pogorila NGO Congress of Сultural Activists
16 Anastasiia Rashchupkina КУ "Чернігівський обласний молодіжний центр" ЧОР
17 Nikita Shcherbakov Youth centre FNT, Bucharest
18 Kseniia Shevkoplias Suceava youth center, FNT
19 Lilia Titarenko ММГО «Центр розвитку молоді»
20 Elena Tovarnitski Suceava Youth Centre, National Youth Foundation ( FNT)
21 Alisa Vakhmenina National Youth Foundation (FNT)
22 Viktoriia Vovk Департамент молодіжної політики та спорту Івано-
Франківської міської ради
Speakers
Anastasia Pyroh Jesuit Refugeee Service Romania
Matey Nikolov ActionAid International
Trainers
Nazarii Boiarkskyi
Olga Donets
Olena Gloazkova
Ana-Maria Gradinariu
Elena Lupoaea Petrea
Katertyna Zeziulina
National Youth Foundation
Mihai Vilcea President
Carmen Marcu
Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT)
Nadia Tismănaru
Council of Europe
Ruxandra Pandea Education and Training Division, Youth Department